Ostatnie posty

Ile daje się do koperty na wesele 2022?

„Ile dać na wesele?" „Ile się teraz daje?"

Jak często to słyszysz albo wypowiadasz? Zapewne temat gorący, zaraz po otrzymaniu zaproszenia na ślub i wesele. Czujesz tą wewnętrzną eksplozję emocji zwaną dalej zdezorientowaniem, bo przecież wypada dać tyle, co średnia krajowa, tylko ile to jest? 

Jak to mawiają w górach: Daj tyle, ile fabryka dała. Teraz pytanie, która fabryka? 0.6 / 0.7 Turbo - Smart czy motor 1.4 Turbo? 

Tekst przeczytasz w 1 minutę 

Wartość wiedzy: Bardzo przydatna

ile daje się do koperty

ZACZNIJMY OD STATYSTYK - Ile kosztuje wesele 2022

Koszty rozkładają się wprost proporcjonalnie w zależności od miejsca, ilości gości, DJ'a, województwa, dodatkowych atrakcji weselnych. Poniżej średni koszt na 1 osobę na podstawie ankiety z portalu  weddingdream.com

średni koszt za talerzyk na ślubie

Zważywszy, że prawie 50% respondentów płaci 200-250 zł, można przyjąć, że właśnie takie koszty ponosi narzeczeństwo za jedną osobę.

JEDNAKŻE -  "Talerzyk" to nie wszystko. Do opłat należą również: Wynajem sali, suknia ślubna i garnitur, muzyka, fotograf, dron, kosmetyczki, fryzjerzy, wypożyczenie samochodu, alkohol, dekoracje, kwiaty, dodatkowe atrakcje dla gości. Innymi słowy, cała oprawa wesela to koszt przewyższający 40.000 zł + koszt za osobę x 100 = min. 65.000 zł  

Mamy już przybliżone koszty wesela. Więc jeśli mamy informację, ile osób na tymże weselu będzie podskakiwać w rytmie dance, to możemy zrobić prosty rachunek: 65.000/100=650 zł /os. - To kwota bazowa, która przechyla się na osi w lewo lub prawo w zależności od relacji.


Łaaaa to dużo albo mało, zależy od perspektywy:)  Poniżej przedstawiamy Savoir vivre ds. kwoty w kopercie i jej wręczania do pudełka drewnianego na koperty.

Ile dać na wesele? - Weźmy to pod lupę:

Relacja vs. Kwota

To jak mocno jesteśmy powiązani z przyszłą młodą parą, ma istotny wpływ na kwotę w kopercie. Im bliżej, tym więcej. Im dalej, tym mniej. Prosta reguła. Zakładając, że bazową kwotą, przy której będziemy oscylować, jest 650 zł, to procentowo wygląda to następująco:

  • Rodzice – Zazwyczaj dokładają do uroczystości, więc jest to już prezent sam w sobie. 
  • Rodzice chrzestni / świadkowie - ok. 50% więcej – 1000 zł/os.
  • Rodzeństwo  650 zł / os. - To jest to kwota minimalna. / Para ok. 1200 zł  1500 zł
  • Kuzyni  ok. 25% mniej z 650 zł - Daje kwotę 500 zł/os Para 1000 zł
  • Znajomi bliżsi  50% z 650 zł - Daje 325 zł/os.  Para 700 zł - W tym przypadku 25 zł można dać na tacę :) 
  • Znajomi dalsi  40% z 650 zł - Daje 260 zł/os.  Para 500 zł - To jest minimalna kwota 

Wniosek: Pamiętajmy jednak, że są to suche dane. W dużej mierze istotne jest, aby państwu młodym zwróciły się koszty posiłków i sali. Na ogół na tych samych zasadach organizowane są np. studniówki.

Jak dać kopertę i prezenty na weselu? 

Ceremonia zaślubin zakończona, wszyscy udają się do sali weselnej. I co dalej? W pierwszej kolejności życzenia składają rodzice, potem rodzice chrzestni i świadkowie. Następnie rodzina bliższa, potem dalsza. W następnej kolejności znajomi. W tym samym czasie świadkowie lub/i druhny pomagają Parze Młodej w zbieraniu prezentów od gości weselnych. Jest mnóstwo kwiatów, sprzętów i kopert weselnych. 

Porada dla nowożeńców

No właśnie... koperty weselne mogą się gdzieś zapodziać, co wywołuje nierzadko niepotrzebny stres. Idealnym rozwiązaniem są pudełka na koperty weselne. Mogą to być skrzynki drewniane albo pudełka z drewna z otworem na koperty. Pomysłów na ich ozdobienie jest mnóstwo, od balonów, po kwiaty, serwetki, techniki decoupage, skończywszy na przyklejonych kapslach po piwie. 

Podsumowując temat kopert weselnych

Podaruj, ile możesz. Ten temat nie powinien być ponad istotą zaślubin. To nie interesy. 

Dla nowożeńców: Skorzystajcie z możliwości ułatwienia sobie organizacji związanej z przyjmowaniem i bezpiecznym przechowywaniem kopert weselnych w drewnianych pudełka na koperty.


wyroby drewniane producent

Opublikowany w: Aktualności

Zostaw komentarz